Transitus – oratorium o św. Franciszku

Zatrzymaliśmy dla Państwa wyjątkowy czas świętowania Transitusu… Premierowy koncert oratorium o św. Fransiszku został nagrany.
Materiał muzyczny został profesjonalnie przygotowany i postanowiliśmy wydać go w formie specjalnej edycji książki – albumu z płytą. Książeczka zawiera teksty na temat Transitusu (m.in. autorstwa biskupa Jana Szkodonia), fotografie ze spektaklu, wspomnienia z tego pamiętnego wieczoru oraz libretto oratorium. Na dołączonej do książki płycie znajduje się nagranie audio live całego oratorium oraz pięciominutowy plik video przypominający niektóre fragmenty widowiska. Muzykę skomponował wybitny krakowski kompozytor, pianista i producent muzyczny – Joachim Mencel (lider New Life’m, twórca m. in. kantaty do słów Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, więcej informacji o kompozytorze poniżej). Autorką tekstów jest Beata Mencel (scenarzystka, reżyserka i autorka tekstów piosenek; pisała m.in. dla New Life’m, Mate.O, Lidki Pospieszalskiej, Violi Brzezińskiej, zespołu „Promyczki”, spod jej pióra wyszły teksty takich piosenek jak: „Twoja Miłość”, „To nasz Bóg, to nasz Pan”, „Podnoszę ręce”, „Zakochałam się na 100%” i in.).

Oratorium Transitus inspirowane jest autentycznymi tekstami Świętego. W poetycki, ale bezpośredni i zrozumiały sposób przekazuje kwintesencję jego nauczania. W tym przekazie przesłania Biedaczyny ważną rolę odgrywają pieśni wykonane przez personifikacje cnót: Ubóstwa, Pokoju, Miłości i Cierpliwości. Piękną balladę śpiewają dzieci symbolizujące łzy Franciszka – według opisów współczesnych świętemu biografów, łzy te nader często wylewane były podczas gorliwych i długich modlitw pierwszego stygmatyka. Całość kończy radosny finał, bo tak też umierał święty Franciszek, z radością i pieśnią na ustach.

„Transitus – oratorium o św. Franciszku” to projekt skierowany do szerokiego grona odbiorców. Widowiskowość i zjawiskowa forma spektaklu zwraca uwagę wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Jednocześnie meritum dzieła, czyli warstwa tekstowo – muzyczna jest przystępna i zrozumiała, przykuwa uwagę, wzrusza i koi zmysły, ale co też niezwykle ważne, budzi w człowieku refleksję. „Transitus” jest odpowiedzią na pytania człowieka przeżywającego trudności, podpowiada jak godnie i owocnie żyć w niełatwej obecnie rzeczywistości. Franciszek uczy, że prostota, małość i posłuszeństwo, a nawet ubóstwo to cnoty, które w połączeniu z miłością, pracowitością i radością przemieniają egzystencję człowieka w szczęśliwą i spełnioną. „Zobaczysz jak gorycz się w słodycz zamienia” – śpiewa w finale nasz główny bohater. Ta uniwersalna wymowa dzieła, przystępny charakter oraz wyjątkowo urokliwa artystyczna forma całego utworu pozostawia na długo mocny i piękny ślad w pamięci, i sercu każdego odbiorcy.